poniedziałek, 6 maja 2013

Co można zrobić z butelek i nakrętek?

Bardzo podobają mi się pomysły na to, co można zrobić z nieużywanych przedmiotów. Przerażają mnie równocześnie sterty śmieci, które regularnie trzeba wyrzucać. Dlatego z zainteresowaniem patrzę i zbieram pomysły na wykorzystanie m.in. butelek i nakrętek.


Każda rzecz ma nie tylko opakowanie, jest jeszcze wielokrotnie przepakowywana, magazynowana, zanim wreszcie znajdzie się w użyciu. Produkujemy w ten sposób ogromne ilości śmieci, na niespotykaną w historii skalę. Dopiero kryzys (w Polsce właściwie tylko spowolnienie gospodarcze) nauczył wielu oszczędzać, szanować rzeczy. Takie zachowanie jest ze wszech miar racjonalne i powinno się upowszechniać. Jest nie tylko ekologiczne, ono kształtuje również osobowość zorientowaną na świat dookoła, mniej myślącą tylko o własnym czubku nosa. Rozwija się przy okazji pomysłowość, a dodatkowe korzyści są nieraz zupełnie zaskakujące.

W takim duchu powstają na Czasie Absolwenta teksty na temat powtórnego wykorzystania przedmiotów, które spełniły już swoją rolę. Jakie to teksty?

Butelka PET - co można z nią zrobić? - to najpopularniejszy tekst na stronie, zebrałem w nim pełno pomysłów na wykorzystanie plastikowych butelek, np. jaki skarbonka, statek kosmiczny dla dzieci czy pojemniczki.

Jak zrobić opakowanie na prezent? - pomysły na samodzielnie zrobione opakowanie z przedmiotów, które dostępne są w domu, jak stare gazety, ubrania czy pudełka.

Rowerowy design w domu - przedstawia pomysły na drugie życie części rowerowych.

Najnowszy tekst to Co można zrobić z nakrętek od butelek?
Bazuje w dużej mierze na moich własnych pomysłach. A sposobów na użycie nakrętek w nowych celach jest wiele. Wypisałem 10 z nich.

Osobiście staram się bardzo ograniczać zakup nowych rzeczy i niechętnie wyrzucam zużyte, zastanawiając się wcześniej długo, czy jest dla nich jeszcze jakieś zastosowanie. Mam w domu butelki z zapasem wody z kranu, butelki przerobione na pojemniczki, a nakrętki zbieram do pudełka i przekazuję dalej.

Wkrótce na stronie pomysły na wykorzystanie kolejnych rzeczy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz